Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seznam knih

 1. Lev, čarodějnice a skříň (1950) – děti Petr, Zuzana, Edmund a Lucie, evakuované za 2. světové války na venkov, náhodou objeví starou skříň a projdou jí do Narnie. Tam s pomocí lva Aslana, ztělesňujícího svrchované dobro, vymaní zemi z krutovlády Bílé Čarodějnice a stávají se tam králi a královnami.
 2. Princ Kaspian (1951) – Petr, Zuzana, Edmund a Lucie se vrací po roce do Narnie, kde mezitím uběhlo asi 1000 let. Pomáhají princi Kaspianovi získat zpět trůn, který uchvátil jeho strýc Miraz, a obnovit práva mluvících zvířat.
 3. Plavba Jitřního poutníka (1952) – Edmund a Lucie se naposledy vracejí do Narnie, s nimi i jejich zpočátku zkažený bratranec Eustác, který se napraví. Pomáhají Kaspianovi při hledání sedmi ztracených pánů, přátel jeho otce.
 4. Stříbrná židle (1953) – Eustác a jeho spolužačka Julie jsou přivoláni do Narnie, aby našli ztraceného prince Riliana, kterého unesla Zelená Čarodějnice.
 5. Kůň a jeho chlapec (1954) – příběh z doby krále Petra: chlapec Šasta a mluvící kůň Brí utíkají z pseudo-arabského Kalormenu do Narnie a jejich cesta se promění v závod o záchranu Narnie a sousední země před kalormenským útokem.
 6. Čarodějův synovec (1955) – první díl podle vnitřní chronologie: Gabriela a Diviš jsou svědky stvoření Narnie Aslanem, zároveň do ní (i když nechtěně) přivedou zlou čarodějnici Jadis.
 7. Poslední bitva (1956) – Eustác a Julie pomáhají při záchraně Narnie před silami zla. Ty nakonec porazí zásah Aslana, který zároveň přináší konec Narnie; postavy z předchozích dílů včetně těch mrtvých jsou souzeny a ty dobré jsou vpuštěny do další Aslanovy říše.

V některých pozdějších vydáních (americké, třetí české) jsou knihy řazeny podle vnitřní chronologie (tj. Čarodějův synovec přesunut na začátek a Kůň a jeho chlapec za Lva, čarodějnici a skříň).

První české vydání v překladu Renaty Ferstové vyšlo v nakladatelství Orbis pictus v letech 1991-3, druhé v nakladatelství Návrat domů v letech 1998-9. Třetí v novém překladu Veroniky Volhejnové, s úpravou odvolávající se na film a proslulými původními ilustracemi Pauline Baynesové vydává od roku 2005 nakladatelství Fragment.

Postavy

Knihy byly několikrát přeloženy do češtiny, ovšem v různých překladech se liší i jména hlavních postav:

 • Petr Pevens (v originále Peter)
 • Zuzana (Susan)
 • Edmund
 • Lucie, Lucinka (Lucy)
 • Eustác (Evžen) Křováček (Eustace Clarence Scrubb)
 • Julie Poláková (Jill Pole)
 • Diviš (Digory Ketterley)
 • Gabriela (Polly Plummer)

Čas v Narnii

Lewis často zdůrazňuje, že čas v Narnii ubíhá jinak než v našem světě (což je v anglosaských mýtech a pověstech běžné) - většinou rychleji a nelineárně. Proto se Lucie, která projde do Narnie vchodem ve skříni jako první (Lev, Čarodějnice a skříň) a stráví u fauna Tumnuse několik hodin, může vrátit zpět pro ostatní děti, aniž by v domě utekl nějaký čas.

Když se děti vracejí po roce do Narnie (Princ Kaspian), ocitají se v místech svého hradu Cair Paravel, který však nepoznávají, neboť v Narnii mezitím uběhly stovky let.

Při třetí návštěvě opět po roce (Plavba Jitřního poutníka) v Narnii uběhly jen tři roky, při čtvrté po půl roce (Stříbrná židle) asi padesát let.

V našem světě mezi prvním (Čarodějův synovec) a posledním (Poslední bitva) dílem uběhne asi 60 let, profesor Diviš je svědkem stvoření i zániku Narnie.

Mytologie Narnie

Autor se nechal inspirovat antickou mytologií; v jeho díle vystupují fauni (faun pan Tumnus byl vůbec první bytostí, se kterou se první lidská návštěvnice Narnie - Lucinka - setkala), kentauři, minotaurové, najády. Dále se tu objevují mluvící zvířata, která jsou navíc velikostí přizpůsobena lidem. Magie je prezentována hlavně jako prastará síla, dětští hrdinové ji nepoužívají.

Zpracování Letopisů Narnie v jiných médiích

 • První čtyři díly (Lev, Kaspian, Plavba a Židle) natočila v letech 19881990 BBC jako televizní seriál. Později jej upravila na 3 celovečerní filmy (spojením 2. a 3. dílu), které vyšly na DVD.
 • Všech sedm dílů vyšlo v letech 19951996 na audiokazetách v Karmelitánském nakladatelství. Každý díl je na čtyřech kazetách, čtou různí interpreti. Překlad Mons. Josef Hermach; druhý díl je nazván Princ Kaspián dlouze.
 • První díl zfilmoval režisér Andrew Adamson (Shrek) jako vysokorozpočtovou (150 mil. USD) fantasy pod názvem The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe. Světová premiéra byla 9. prosince 2005, v Česku 5. ledna 2006. Další pokračování se očekávají. V květnu 2008 se chystá premiéra Prince Kaspiana.

Narnie je ústředním územím fiktivního světa, v němž se odehrává vetšina děje Letopisů Narnie od spisovatele C. S. Lewise.

V Narnii žije celá řada různých více či méně zvláštních bytostí, včetně mluvících zvířat, Bílé čarodějnice a lva Aslana. Do Narnie se v rámci příběhu dostanou též děti z našeho světa — sourozenci Petr, Edmund, Zuzana a Lucie Pevensovi (v knize Lev, čarodějnice a skříň, Princ Kaspian a částečně též v dalších dílech), Eustác Pobuda a Julie Poláková (v knize Stříbrná židle a dalších) a Diviš (Digory) s Gábinou (Polly) (v knize Čarodějův synovec).

Názvem Narnie bývá označován celý zmíněný svět, zahrnující jak samotnou Narnii, tak Arkénii, Kalornii a další, pro děj Letopisů Narnie méně významná území. Dobrodružství začíná počátkem (stvořením) Narnie a končí jejím zánikem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>